Dzieci najszybciej uczą się przez zabawę i w przyjaznej atmosferze. Dotyczy to również rozwijania kompetencji emocjonalno- społecznych. Dlaczego zabawa jest tak ważna? To, że zabawa ma mnóstwo korzyści dla dzieci, to przecież wiadomo nie od dziś - m.in. rozwija myślenie, mowę, wyobraźnię, sprawność manualną i wiele, wiele więcej! Zabawa jest dla dzieci jednym z podstawowych …
Dzieci najszybciej uczą się przez zabawę i w przyjaznej atmosferze.
Dotyczy to również rozwijania kompetencji emocjonalno- społecznych.
Dlaczego zabawa jest tak ważna?
To, że zabawa ma mnóstwo korzyści dla dzieci, to przecież wiadomo nie od dziś – m.in. rozwija myślenie, mowę, wyobraźnię, sprawność manualną i wiele, wiele więcej!
Zabawa jest dla dzieci jednym z podstawowych sposobów komunikacji, doświadczania świata i uczenia się. Dziecko eksperymentując, wcielając się w różne role poznaje swoje możliwości, przekracza granice wyobraźni, a także wyraża swoje emocje i potrzeby.
Zabawa jest doskonałym sposobem na regulację napięć emocjonalnych, okazanie trudnych emocji i znalezienie rozwiązania, by poczuć się lepiej.
Smutne, przestraszone czy zirytowane dziecko nie zawsze jest gotowe porozmawiać o uczuciach (a tym bardziej nie zawsze ma kompetencje, by poddać je racjonalnej analizie), ale za to chętnie podejmie się wspólnej zabawy.
Silne emocje często potrzebują wsparcia i obecności dorosłego.
Za pytaniem „Pobawisz się ze mną?” stoi nie tylko potrzeba rozrywki, ale przede wszystkim prośba o współtowarzyszenie w przeżywanych emocjach, ukojenie, bliskość, czułość, uwagę i zaangażowaną obecność.
Ale uwaga! Zabawa też ma bardzo pozytywny wpływ na rodziców! Przedłuża młodość, redukuje stres i pozwala ponieść się dziecięcej beztrosce i radości.
A do tego wzmacnia pozytywne relacje i współpracę.
„Ludzie nie dlatego przestają się bawić, że się starzeją, lecz starzeją się, bo przestają się bawić…”
Mark Twain
Zabawa w terapii
Gry i zabawy z powodzeniem można również wykorzystać w celach terapeutycznych.
Jest to bardzo skuteczna metoda zwłaszcza w terapii dzieci, które niekoniecznie chcą poważnie rozmawiać przez całą sesję.
Wykorzystanie humoru i celowanej zabawy pozwoli nauczyć się dzieciom niezbędnych umiejętności w przyjaznej atmosferze i bez poczucia przemęczenia.
Odpowiednio dobrane propozycje gier i zabaw terapeutycznych oraz podpowiedzi jak wspierać poczucie własnej wartości i kompetencje emocjonalne dzieci przedstawiam w Ebookach z serii”
„Zabawy w psychoterapii dzieci”:

– Jak przez zabawę wzmocnić poczucie własnej wartości
https://www.ekademia.pl/ebook/zabawynaemocje

– Jak przez zabawę wzmocnić kompetencje emocjonalne
https://www.ekademia.pl/ebook/zabawynasamoocene
A dla nastolatków proponuję książkę z ćwiczeniami:

„Zbuduj pewność siebie. Przewodnik po emocjach i dojrzewaniu”
https://www.zielonasowa.pl/self-care-zbuduj-pewnosc-siebie-31029.html
Bawcie się dobrze!