Czasem dzieci robią rzeczy, które rodzicom kompletnie się nie podobają. Odmawiają wykonania czynności, o które się je prosi albo nawet takich, które należą do ich obowiązków. W takich sytuacjach rodzice zaczynają się denerwować, że dziecko jest nieposłuszne czyli niegrzeczne. Myślą sobie: „Jeżeli moje dziecko nie słucha mnie, to znaczy, że mnie nie szanuje”. Takie myślenie …
Czasem dzieci robią rzeczy, które rodzicom kompletnie się nie podobają. Odmawiają wykonania czynności, o które się je prosi albo nawet takich, które należą do ich obowiązków. W takich sytuacjach rodzice zaczynają się denerwować, że dziecko jest nieposłuszne czyli niegrzeczne. Myślą sobie:
„Jeżeli moje dziecko nie słucha mnie, to znaczy, że mnie nie szanuje”.
Takie myślenie bierze się z błędnego przekonania. Kiedyś mylono szacunek z posłuszeństwem, a od dziecka bezwzględnie oczekiwano, że będzie grzeczne czyli, że będzie słuchało rodziców i bez dyskusji wykonywało wszystkie polecenia. W myśl zasady, że dzieci i ryby głosu nie mają.
Dziś wiemy, że ważniejsze od ślepego posłuszeństwa jest: poczucie odpowiedzialności za swoje działania, tworzenie dobrych relacji i mądre autonomiczne dokonywane przemyślanych wyborów.
Dlaczego zatem dziecko nie wykonuje poleceń? Bo nie jest robotem ani zawodowym żołnierzem.
Dzieci bardzo rzadko celowo i z pełną premedytacją zachowują się źle.
Złe zachowanie to często reakcja i skutek, a rodzic (tak jak wnikliwy detektyw) powinien dotrzeć do prawdziwej przyczyny i dowiedzieć się jakie uczucia i potrzeby stoją za tym zachowaniem.
A oto zaledwie kilka najczęstszych powodów, dla których dziecko się nie słucha:
– polecenie było za trudne, za długie, zbyt złożone lub za nudne,
– dziecko jest zbyt zmęczone i nie ma już siły sprzątać w pokoju jeśli np. przed chwilą wróciło z wyczerpującego treningu piłki nożnej,
– dziecko jest przestymulowane- być może miało dzień pełen wrażeń, a do tego właśnie przeżywa dużo silnych emocji, albo zbyt długo grało na komputerze lub jest nadmiernie pobudzone zbyt dużą dawką słodyczy,
– nie rozumie polecenia- no bo jak ma rozumieć słowa „ zachowuj się, bądź grzeczny, pilnuj się”?
– często też przez takie zachowanie dziecko stara się zwrócić na siebie większą uwagę dorosłego, bo brakuje mu kontaktu i bliskości. Niestety już zdążyło się przekonać, że nieposłuszeństwem na pewno przyciągnie uwagę rodziców. A że będą niezadowoleni i źli? No coż… lepsze to niż obojętność.
Co w takiej sytuacji można zrobić?
Kiedy poznamy powód danego zachowania, łatwiej będzie odpowiednio zareagować. Pamiętaj, że nie ma jednej zasady działającej na wszystkie dzieci we wszystkich sytuacjach. Niemniej jednak jest wiele skutecznych metod!
I te metody przedstawiamy w znanym i sprawdzonym kursie: warsztaty kompetencji wychowawczych czyli Szkoła dla Rodziców i Wychowawców.
A jeśli potrzebujesz bardziej indywidualnego podejścia- zapraszamy na konsultacje wychowawcze.